Alright, let’s talk about this Stiiizy thing, you know, the one them young folks are always puffin’ on. They call it a “disposable,” sounds fancy, but it’s just a little stick you smoke, then throw away. Like a match, but way more expensive, I tell ya!
Now, you wanna know how much it costs? Well, that’s like askin’ how much a chicken costs. Depends where you get it, and what kind you want. But from what I hear, these Stiiizy things ain’t cheap.

I asked my grandson, that whippersnapper, he knows about these things. He said it can be anywhere from, hold on, lemme think… He said somethin’ like twenty to seventy dollars. Can you believe that? Seventy dollars for somethin’ you use up and toss away! Back in my day, seventy dollars could feed a family for a week!
He also said somethin’ about different sizes. They got these little half-gram ones, and bigger ones too. The bigger ones cost more, of course. Makes sense, I guess. More stuff inside, more money you gotta pay. It’s like buyin’ a bigger bag of potatoes, only these potatoes make you cough.
- Half-gram ones, those are the cheaper ones, maybe around $20 to $40, dependin’ on where you go and what flavor you get. My grandson says they got all kinds of flavors now, not just that plain ol’ tobacco smell. Mango, strawberry, even somethin’ called “blue dream.” Sounds like a bunch of hooey to me.
- Full-gram ones, now those are the pricey ones. He said those can go for $40 to $70. That’s a lot of money to just puff away, if you ask me. But these kids, they don’t listen. They just want the latest and greatest, no matter the cost.
And then there’s the question of how long it lasts. My grandson says a little half-gram one, he can make it last a week or two, maybe. But he’s a heavy smoker, always puffin’ away. He says a regular person, they might get two or three weeks out of it. Them bigger ones, well, they last longer, I guess. But it all depends on how much you use it. If you’re puffin’ on it all day long, it ain’t gonna last very long, that’s for sure.
He also told me they got these new gummy things now, Stiiizy gummies, he called ’em. Little candies with that stuff in ’em. Said they cost around $20 to $30 for a pack. Seems like they’re always comin’ up with new ways to get you to spend your money, don’t they? And they have somethin’ called live resin, sounds dangerous. My grandson told me those things hit you fast. I don’t know why anyone would want somethin’ that hits them fast. Back in my day, things went slow and steady, and that’s how we liked it.
Now, I don’t know nothin’ about this stuff myself. Never touched one of them Stiiizy things in my life, and I don’t plan to. I stick to my good ol’ pipe tobacco. But from what I hear, it’s a pretty expensive habit. You gotta buy the stick, then you gotta buy a charger for it too. Yes, these kids told me you have to charge it up and you know it’s done chargin’ when the little light changes color. Said the light goes from red to white. Seems like a lot of fuss for somethin’ you just throw away when it’s done.
So, if you’re thinkin’ about tryin’ one of these Stiiizy disposables, be prepared to shell out some cash. And remember, it ain’t gonna last forever. You’ll be back at the store buyin’ another one before you know it. It all adds up, you know. Maybe you should just save your money and buy yourself somethin’ nice, somethin’ that’ll last. Like a good pair of shoes, or a nice warm blanket. That’s what I’d do, anyway. But these young kids these days, they don’t listen to an old lady like me.
In short, you’re lookin’ at spendin’ anywhere from twenty to seventy dollars for one of these Stiiizy things, and it ain’t gonna last you forever. You decide if it’s worth it.
Tags: [STIIIZY, Disposable, Vape, Price, Cost, THC, Gummies, Live Resin]
